Bamija (okra, bamia, bamya, baminja, pa čak i bavija) je neobična biljka koja se koristi za supe i umake. Poslije kratkog kuhanja u soku limuna, spaja se sa masnijim komada mesa i dinsta do željene mekoće. Ovaj delikates koji je voljela čak i Kleopatra vas neće ostaviti ravnodušnim.
Bamija… šta je u imenu?
Na Balkanu je česta pojava da se jelo nazove po glavnom sastojku. Grah (pasulj) je na primjer takvo jelo. Kao i kupus.
Isto važi i za bamiju. Jelo se, po povrću od kojeg se pravi, zove bamija. U zavisnosti od mjesta u kojem ga jedete, ovo jelo se dodatno zove i baminja, bamia, bavija, okra Sultanija, i kako još ne.
Ironično, bamija i nije najpoznatije jelo od bamije u regionu. Obično se nađe na trpezi tokom ramazana ili Bajrama. Ostatak godine kao da imamo neku amneziju kad je bamija u pitanju.
Nemam pojma zašto. To jelo se priprema kao i većina umaka, pa čak ima i taj faktor egzotičnosti koji mu daje ova neobična biljka. Kad se sve sabere, trebalo bi da je bamija jedno jako često pravljeno jelo.
(Ako se pitate koja su to jela od bamije koja su popularnija, sjećate li se begove čorbe koju smo ranije pravili? Čak smo pravili i tradicionalnu verziju i snimili je. E upravo ta bogata pileća čorbica, prepuna povrća povezana sa zaprškom je najpoznatije jelo od bamije.)
Bamija je ukusna. Zasitna je i jelo je kojem nije potreban dodatak. Ali može se jesti sa rižom i pireom.
Ja je jedem samo onako. Volim da umačem debele šnite hljeba u nju.
Kako bamija izgleda…
Bamija se prodaje svježa, osušena, ili zaleđena. Na Balkanu, pogotovo u BiH, možete naći bamiju nanizanu na konac (pogledajte slike). Jedna niska je dovoljna za 4-5 porcija, i jednaka je 500g svježe bamije.
Možda se pitate zašto se prodaje nanizana na konac.
Vrijeme za berbu bamije traje vrlo kratko tako da je ovo način da se konzervira. Ova suha, nanizana vrsta bamije se bere prije nego što sazri, kad je dužine manje od 3-4 cm. Što je bamija mlađa, to je bolja za nizanje i sušenje. Kada se pobere, naniže se na vrlo tanak konopac, pa se suši. Stotine niski bamije se povješaju pa suše u hladu, ili još bolje na propuhu. (Ovdje možete pročitati više o tom procesu sušenja bamije.)
Svježa bamija se bere kada je zrela. Većina takve bamije se zamrzne.
Ja volim suhu bamiju. Čitav taj proces od suhih tačkica gotovo ničega do velikih, sočnih, preukusnih povrćki, im daje poseban šarm i ukus.
Kako se bamija priprema…
Pripremanje današnje bamije je slično pripremanju sitnog ćevapa. Ova dva vrlo slična jela razdvaja upravo bamija, koja daje jedan (pod zubom) malo čvršći, zreliji okus jelu. Bamija se prije objedovanja može začiniti i sa nekoliko kapljica ulja, koja dodaju osvježavajući ton njenoj dubini.
Dalje, bamija se dinsta mnogo duže od sitnog ćevapa (čak je i bolje da se meso polagano raspada od dinstanja), a voda se u malo većim količinama povremeno dodaje sosu, tako da je više fluidan. Ako želite baš čorbastu bamiju, svakako dodajte čak i malo više vode, ali izbalansirajte je sa ostalim začinima da ne bi bila prerijetka.
Specifičnost okusa ove biljke joj daje tu titulu delikatesa. Vuče malčice na šparoge, sa nijansama boranije, ali i dalje ne možete lagano smjestiti ovaj okus u svom sjećanju. Kada zagrizete u bamiju, neobično je granulasta. Ali ta zrnatost je komplementarni partner mekoći telećeg sosa u kojem se bamija dinsta.
Kako pripremiti bamiju (okru) bez sluzi…
Usputno, ako se brinete o sluzi radi koje bamija ima lošu reputaciju, problem se može lagano riješiti.
Ako pravite suhu bamiju, prokuhajte bamiju u vodi sa sokom od limuna ili ocatom, a potom smanjite temperaturu, i nastavite je kuhati oko 30tak minuta prije nego je ubacite dinstati sa teletinom. Ako je kupujete svježu, gledajte da kupite bamiju manje veličine i potopite u ocat ili limunov sok 30tak minuta prije spremanja jela.
Bamija i zdravlje…
Neke interesantne koristi koje se dobijaju od bamije uključuju stabilizaciju nivoa šećera u krvi, smanjenje depresije kod ljudi koji su umorni, neutralizacija kiseline u želucu, a u velikim količinama djeluje kao laksativ.
Kleopatra se klela u svojstva bamije kao eliksira mladosti i smanjivanje crvenila na koži. A begovi su koristili bamiju radi njenih afrodizijskih karakteristika. Kaže se da je upravo Begova čorba nastala iz istog razloga, da pripomogne begovima kad krenu u harem.
Recepti slični bamiji na blogu:
Hadžijski Ćevap
Prijatno vam uz ovaj teleći umak sa gljivama! Pravi se tako što se teletina izdinsta paradajz sa paprikom i lukom, a zatim obogaćuje sa nekoliko kašika vrhnja za kuhanje. Na kraju se sve zamota i kuha u vodi u pećnici.
ZANIMLJIVOST: hadžija je riječ za balkanskog muslimana koji je obavio vjersko hodočasće. Nekad je bilo skupo obaviti taj hadžiluk tako da je riječ postala žargon za nekog kome dobro ide u životu.

Boss Sauce (aka Hadžijski Ćevap)
Domaća Pašteta
Pašteta. Taj divni, glatki namaz koji je ujedno i doručak i večera. Bogati okus mesa je zaslađen dinstanjem na luku, a potom omekšan blendanjem uz majonezu i pavlaku. Nije ni čudo da je svi obožavaju.
PRIPAZITE: Znate kako su McNuggetsi iz McDonaldsa preukusni, a pravljeni od smrvljenih životinjskih organa i ko zna čega još? Industrijska pašteta se pravi na sličan način. Preskočite je, i napravite domaću.

Veal Pâté aka Pašteta
Begova Čorba na Tradicionalni Način
Kao da je nismo dovoljno nahvalili, begova čorba je jelo koje teško da ćete zaboraviti. Srećom, ovaj delikates je vrlo lagan za pripremiti, a u ovom receptu smo priložili i video.
ZANIMLJIVOST: Begova čorba je najlakši način da se upoznate sa okrom (bamijom).

Bamija
- Prep Time: 10 mins
- Cook Time: 100 mins
- Total Time: 1 hour 50 mins
- Yield: 4-6 1x
- Category: Glavno Jelo
Ingredients
- 1 limun (sok) ili 3-4 supene kašike ocata
- 1 niska bamije (ili 500 grama svježe bamije)
- 2 mrkve (srednje veličine, nasjeckane)
- 1 luk (veliki, nasjeckan)
- 2–3 češnja biijelog luka (nasjeckanog)
- ¼ svežnja peršuna (nasjeckanog)
- 2 supene kašike putera
- 1 supena kašika ulja
- 500 grama teletine (narezane na kockice)
- ½ supene kašike vegete
- ½ supene kašike bibera
- 1/2 supene kašike aleve paprike
- (Optionalno) 1 limun
Instructions
- (Ako koristite osušenu bamiju.) Skinite bamiju sa niske i stavite u šerpu srednje veličine. Prekrijte vodom i sokom od limuna, pa uključite ploču na srednje. Kada provri kuhajte dodatnih 30 minuta. Pazite da voda ne ispari i bamija ne izgori, pa dodajite po malo vode po potrebi. Iscjedite, operite, i ostavite sa strane.
- (Ako koristite svježu bamiju.) Natopite bamiju u limunov sok ili ocat, i ostavite da stoji 30 minuta. Isperite, ocijedite, nasjeckajte, i ostavite sa strane.
- (Dok se bamija kuha u vodi sa limunom.) U dublju tepsiju ili šerpu zagrijte ulje i puter na najjačoj temperaturi. Dodajte mrkvu, luk, bijeli luk i peršun. Dinstajte na srednjoj temperaturi dok se luk ne karamelizuje.
- Dodajte teletinu i dinstajte 60 do 75 minuta. Tokom dinstanja miješajte i dodajite po malo vode dok se ne formira sos koji treba da je otprilike centimetar ili dva iznad teletine. (Ako želite manje gust sos, dodajite više vode, ali izbalansirajte okus sa dodavanjem više začina. Za ovaj recept korišteno je oko 1,750ml vode ili oko 6 do 7 čaša.)
- Dodajte bamiju, biber i vegetu u sos sa teletinom. Nastavite dinstati i mješati sa dodatnih 15tak minuta. Pet minuta prije kraja, dodajte alevu papriku u sos i dobro promiješajte.
- (Opcionalno) Servirajte uz limun.
Nutrition
- Serving Size: 1.5 cups
- Calories: 363
- Sugar: 5.1g
- Sodium: 738mg
- Fat: 18.1g
- Saturated Fat: 7.6g
- Carbohydrates: 18.4g
- Fiber: 6.4g
- Protein: 31.2
- Cholesterol: 133mg
Keywords: bamija, bamia, baminja, okra, bamya
Poštovana , pročitao sam vaš prilog o bamiji i zanima me znate ti možda kada da se beru bamije za sušenje za pravljenje čaja? Neki autori navode da se za čaj beru listovi i stabljika pa me zanima mogu li i zreli plodovi koji su veći i puni zrelih sjemenki pa da se sve to fino sasuši i usitni za čaj ? Hvala ako znate kakav prijedlog ili način . Lp
Postovani Laci,
Nismo nikada uzgajali bamiju jer je ima na pretek na okolnim pijacama. Koliko smo upoznati sa cajem od bamije obicno se pravi (kao sto ste i spomenuli) od stabiljke i listova. Culi smo da se u nekim dijelovima svijeta sjemenke vade i peku pa se od njih priprema nesto slicno kafi. Zao nam je sto nemamo vise informacija, ali ako saznate nesto vise, svakako nam javite jer smo sad i mi radoznali. 🙂
Lp
Znaci bamija sa teletinom poslije visesatnog kuhanja je hmm kako da kazem ostale su jos dvije kutljace za jednu osobu hahhahahh. Recept i upute su iznimno precizne i iznimno ukusno. Moj savjet manje ukusno praviti vise ce ostati hhahahha. Molim jos novoh recepata inace🤺🤺🤺🤺🤺♥️
To je divno cuti. Nadam se da si svakim danom bolje. 🙂
Jesam hvala na brizi i sve je u najboljem redu♥️
★★★★★
Divno!
Naravno nasih tradicionalnih recepata. More and more and more and more pleeaaaaaaaaaasssseee
Trudimo se <3
Jedva cekam sa nestrpljenjem🥩🍞🍚🍽. Sve dijetalno 🤣🤣🤣
Hahaha… Vrlo smo dijetalni