Makedonski zapečeni grah, tavče-gravče je klasik kojeg svi obožavamo. Ovo je jednostavna, brzinska verzija sa samo tri sastojka za najljepši okus u najkraće vrijeme.
Tavče-gravče je poznato makedonsko jelo i postoji nekoliko verzija ovog predivnog graha.
Danas spremamo laganiju, moderniju verziju. Umjesto suhog, bijelog, koristićemo crveni grah iz konzerve. Ova kratica odvodi recept dalje od onog tradicionalnog, ali okus je kvalitetan i sličan.
U BiH ovo se jelo obično zove grah prebranac. Ne znam odakle potiče to ime, ali predpostavljam da ima veze sa načinom na koji se priprema suhi grah. Prije pripreme ga ‘preberemo’ odnosno izdvojimo iz graha sve što nije grah (grančice, listiće, itd.).
Jedan način na koji mjerimo svoju zrelost (ili starost?) je upravo hrana koju zavolimo. Da li naša nepca odjednom ponude dobrodošlicu okusima koje do jučer nismo voljeli? Ili nas nostalgija, sa svojim prevaranstkim trikovima, ubijedi da će nam se mladost vratiti samim tim što jedemo jela iz djetinjstva?
Nisam nikad razmišljala o prebrancu. To je uvijek bio neki prilog. Prilog koji, naravno da će se naći, na trpezi sa ostalim stvarima. Sa pitama. Mesom. Supama. Salatom. Jelo koje je tu, i na koje se zaboravi.
Međutim na nekom balkanskom derneku negdje u SAD prelijepa djevojka koju znam, nakon što je pojela sve što se moglo pojesti (a jela je mnogo), se vratila do stola po repetu. Vidjela sam da je uzela samo jednu stvar. Tavče-gravče.
Da li vam se ikada desilo da vidite neku osobu kako nosi nešto (cipele ili karmin) i budući da tu osobu cijenite, ili joj se na neki način divite, odjednom se nađete zainteresovani za isto? Nijedne druge cipele nisu dovoljno dobre, ne postoji nijedan drugi karmin. U tom momentu, gledajući tu prelijepu djevojku kako se vraća sa tanjirom punim graha prebranca, morala sam i ja da ga imam. Tada. I sljedeći dan. I sljedeću sedmicu.
(Moram nešto da vam priznam. Mrzim luk kada se kristalizuje. A ovaj recept se sastoji od 1:1 omjera luka u odnosu na grah. I sav luk je kristalizovan. Koliko god da ne volim luk u ovom formatu, shvatila sam tokom godina kuhanja da je luk ne samo potreban već neophodan za mnoga jela. Tako je i sa ovim. Ono što uradim je da ga sklonim ako je u velikim komadima, i pojedem ostatak. Tako dobijem tu čarobnu aromu i ukus, a bez da ga jedem. Za ostale recepte ga jako, jako, jako sitno nasjeckam.)
Ovaj prilog može da se obogati sa malo mesa. Možete dodati kobasicu ili koji komad suhog. To ćemo sljedeći put. Za sad pravimo ovu brzinsku, a jednako ukusnu verziju.

Brzo Tavče-Gravče
- Prep Time: 10 mins
- Cook Time: 40 mins
- Total Time: 50 mins
- Yield: 4 1x
- Category: Prilog
Ingredients
- 500 grama luka (oguljen, nasjećen na polumjesec)
- 100 mililitara ulja
- 1/4 supene kašike bibera
- 1 supena kašika vegete
- 1 čajna kašika aleve paprike
- 500 grama velikog crvenog graha iz konzerve (pažljivo opran i ocjeđen)
Instructions
- Zagrijte rernu na 250°C.
- U voku, dinstajte luk na dobro zagrijanom ulju na najvišoj temperaturi oko 4 do 5 minuta. Smanjite i dinstajte dodatne 2 do 3 minute. Na kraju skroz smanjite temperaturu i dodajte začine, dobro promiješavši. (Dodajite po malo vode dok se luk dinsta.) Prodinstajte zadnje 2 minute i isključite.
- U tepsiju (promjera otprilike 30 cm) prvo poredajte grah, a preko njega dinstani luk. Dodajte 250 mililitara vode. Dobro promiješajte. Ubacite u rernu i pecite 40 minuta. Jednom ili dvaput tokom pečenja ponovo detaljno promiješajte. Također, okrenite tepsiju jednom tokom pečenja (poslije otprilike 20 minuta). Ako je potrebno, možete dodati još malo vode. (Grah ne smije biti suh, ali ne treba ni da pliva u tečnosti.)
- Poslužite sam grah, a možete dodati jaja ili kobasicu.
Notes
Use dark red kidney beans from a can, and weigh them after you drain the liquid out. In an upcoming recipe we’ll make Macedonian baked beans with dry beans.
The trick is to have a 1:1 beans to onion ratio.
Leave a Reply