Višnjevača, ili liker od višanja, je ustvari obična rakija (šljivovica, lozovača) pomiješana sa višnjama i šećerom, i ostavljena na suncu 40 dana dok ne postane liker ili aperitiv.
Poznato vam je od ranije da ja uvijek pišem precizne recepte. Cjepidlaka sam kad je u pitanju preciznost u kuhanju. Vjerujem da to nervira one iskusnije u kuhinji koji prate blog. Izvinjavam se mojim vještijim čitaocima.
Ali kad sam tek počela kuhati, sjećam se kako sam udarala glavom o zid svaki put kad se susretnem sa nečim novim i nepreciznim. Pogotovo kad sam pripremala hranu sa kojom nisam bila najbolje upoznata.
To je razlog zašto sam se ranije rijetko usuđivala ulaziti u kuhinju.
Koliko je samo zamarajuće kad u nešto uložite svoj napor i energiju, i na kraju ne ispadne kako treba?
Oko višnjevače se ne trebate brinuti. Kako god i šta god da radite, sve dok ste u okvirima onoga što je navedeno u receptu, ovaj liker će ispasti dobro.
U osnovi, da biste napravili liker trebaće vam (po mogućnosti) domaća rakija. Uglavnom su to šljivovica ili loza. Tu rakiju ćete pomiješati sa šećerom i višnjama. Ali ukoliko nemate domaće, a niste na Balkanu gdje je vrlo dostupna, ne brinite.
Da bih vam olakšala, ja sam koristila Sandeman medium dry amontillado sherry. Ne želim ništa da reklamiram ovom prilikom, jednostavno sam to imala u ormariću sa pićem. Ukoliko niste sigurni, možete koristiti i vodku. Samo gledajte da je vodka što boljeg kvaliteta.
Osnovna formula za pripremanje višnjevače je 1:1:0,5.
To je 1 kilogram višanja na 1 kilogram šećera na 0,5 litra rakije. Zapremina će ovisiti od tegle koju koristite, i načina na koji slažete sastojke. Kako ćete vidjeti u receptu ispod, moj volumen je bio nešto drugačiji zbog tegli koje sam koristila.
Višnjevača je idealna za vas koji praktikujete održivost. Sve je iskorišteno, od višanja do peteljki. Peteljke se koriste za čaj, dok su višnje koje ostanu kad prespete liker iz tegle u čašu, idealne za dezert.
Vratimo se na čaj od peteljki. To je prirodni lijek za urinarne infekcije i pijesak u bubrezima.
Da bi ga napravili, osušite peteljke na suhome mjestu i zatim ih skupite. Zalijte ¼ šolje peteljki sa 4 šolje vode, i ostavite da odstoje 12 sati. Zatim stavite na vatru da proključa, nakon toga ostavite da se hladi 15 minuta. Pijte tri puta na dan.)
Liker ostavite da odstoji 40 dana na suncu, ili otprilike šest sedmica, gledajte da ga pri tome promiješate svakih nekoliko dana. To će pomoći da se svi sastojci dobro izmiješaju i da liker bude čitav prožet istim ukusom.
Liker poslije može biti korišten mjesecima, iako sumnjam da ćete se oduprijeti porivu da ga brzo ispijete.
Višnjevača je idealna da se posluži uz dezert ili kafu, iako se u mojoj kući koristi i kao aperitiv prije večere. Jednom kad se navučete, i kad naviknete na to da vam je tegla sa višnjevačom uvijek pored prozora, više nikada na sezonu višanja nećete gledati istim očima.
P.S. Ako ste zainteresovani za dodatna (bezalkoholna) domaća pića, pokušajte napraviti smreku kod kuće. Limunadastog je okusa, kao neka malo kiselija verzija istog. Kod mojih se često pije i zova. Tu je naravno i svakodnevna bosanska kafa.

Višnjevača
- Category: Piće
Ingredients
- 3 šolje šećera
- 4 šolje višanja
- 1.5 šolja rakije
- 1 tegla koja može primiti zapreminu od 7-8 šolja (približno)
Instructions
- Odstranite peteljke sa višanja. Odbacite one koje su oštećene i one koje sadrže crviće. Ostale operite. (Mogućnost: napravite čaj od odstranjenih peteljki tako što ćete ih ostaviti da se suše nekoliko dana.)
- Naslažite višnje i šećer u teglu. Počnite sa redom višanja koje ćete zasuti sa 4 pune supene kašike šećera. Ponavljajte ovo dok ne dođete do vrha tegle.
- Uspite rakiju u napunjenu teglu polako. Uspite onoliko rakije koliko može stati u teglu. Ovo može trajati nekoliko minuta. (Moja tegla prima oko 1.5 šolju nakon što je ispunjena sa višnjama i šećerom. Vaša će možda moći više.) ako vam ostane prostora dodajte još šećera po vrhu i zatvorite poklopcem.
- Teglu iznesite na mjesto izloženo direktnoj sunčevoj svjetlosti (ili negdje gdje ima dosta svjetla) oko 40 dana ili 6 sedmica.
- Svakih 4-5 dana uzmite kašiku sa dugačkom drškom i dobro promiješajte šećer i višnje. Odvrnite poklopac, izvadite nekoliko višanja sa vrha i promiješajte temeljito. Vratite višnje u teglu i zatvorite poklopac.
- Nakon 40 dana procijedite liker u staklenu bocu. Višnje zadržite za dezert.
- Poslužite višnjevaču uz dezert, kafu ili kao aperitiv.
Leave a Reply