Zašto biste kupovali čaj od mente (nane) kada ga sami možete napraviti?
U Bosni, pa tako i u ovom članku, koriste se dva termina: nana i menta.
Možda sam vam ovo prije spomenula. Veliki razlog zbog kojeg sam počela kuhati relativno kasno (bila sam u kasnim dvadesetim kad sam konačno naučila da napravim nešto što se bez stida može iznijeti pred goste), je bio strah. Vidjela bih nešto dobro, bilo šta, i pomislila “ma to je previše komplikovano.” I tako godinama.
Čak i danas ponekad ocjenjujem svoju kulinarsku vještinu sa nekim predrasudama za koje nisam svjesna da manipulišu mojim iskustvima, sve dok se ne uhvatim da razmišljam na takav način. Da li i vi slično radite? Da li pomislite “dobro, ta piletina izgleda vrlo jednostavna za skuhati”, ali onda shvatite da ne možete napraviti sos koji ide uz nju, jer sos… sos je previše komplikovan.
Jedini protuotrov koji sam našla za ovo je da se uhvatim u koštac sa predrasudama. Ovaj koštac obično završi tako što odem do kante za smeće da “uništim dokaze.” Ali sve češće se zna desiti i onaj divni uzdah zadovoljstva “aaaa, ovaj put je uspjelo.”
To što zadnjih godinu dana živim u Sarajevu mi je pružilo šansu da napadnem sve te predrasude jer je ovdje prilaz kulinarstvu drugačiji nego na drugim mjestima. Da li se sjećate moje priče o rodici koja je uspjela napraviti fantastične punjene paprike poslije nekoliko meni misterioznih rečenica moje majke? Ni dan danas ne znam kako joj je uspjelo. Ja bih postavila još bar osam specifičnih pitanja.
Zatim, ovdje ima dosta “inverznog inženjeringa” kad je hrana u pitanju. Mnogo talentovanih ljudi su u stanju rekreirati kompletno jelo počevši od izgleda pa nadoći sve do najmanjeg sastojka. Jesam li vam pričala o drugoj rodici, superherojki kad su tijesta u pitanju? E pa, ona vam je otišla nekad na neku večeru gdje je domaćica bila totalni snob, i nije htjela da podijeli recept za jednu lijepu pogaču koju je servirala tu noć. Moja draga rodica se po povratku kući čitavu noć pozabavila brašnom dok nije otkrila recept za još bolju pogaču.
Iako sam ja daleko od oba ova primjera, mogu samopouzdano reći da se moji strahovi smanjuju. Bližim se otkrivanju koraka i sastojaka u jelima. Što je najvažnije, ovo se desilo.
Nekad prije bih se zaustavila pri susretanju nove informacije vezano za pripremanje hrane ako dotična informacija još nije imala mjesto u mojoj glavi, u datoteki podataka zvanoj “kuhanje.” A danas se uhvatim razmišljati “to se može lako uraditi” ili “a šta da probam ovako?”
I tako je to bilo sa čajem od nane (mente). Nemam baštu, ali sam bila radosna dobitnica oko 500g svježe mente, koju sam iste sekunde oprala, i ostavila da se suši nekoliko dana. Kada se menta potpuno sasušila, izdrobila sam je na sitne komade i stavila u teglu.
Da li volite čaj od mente? Mogu se kladiti da ga obožavate. To je jedini čaj koji smiruje i daje energiju u isto vrijeme. Ima neku ublažavajuću moć u sebi, i osjećaj čistoće kada ga konzumirate. Nije ni čudno da se koristi za sve,od sapuna pa do žvaka.
Ali, da li ste ikada pokušali napraviti svoj čaj od mente tako što ste sami sasušili lišće? Ako niste, zašto ne?
Evo sad je vaša šansa da to učinite. Ako imate baštu sa nanom, uberite pregršt i krenite sa sušenjem. Ako nemate nanu, onda zasadite malo. Raste jako brzo, i za nekoliko sedmica imaćete dovoljno da napravite svoj čaj. Malo upozorenje, nana se jako brzo širi i može da vam totalno okupira baštu. Zato je najbolje da je posadite samu u veću saksiju, ili čak kantu.
Čaj od nane je jedan od onih najjednostavnijih recepata ikad. Hajde da srušimo kulinarske strahove zajedno.
P.S. Ako baš volite ovu biljčicu pogledajte i recept za đus od mente. Ako baš volite đuseve pogledajte i recept za zovu.

Domaći Čaj od Nane (Mente)
- Category: Piće
Ingredients
- 500g svježe mente (ili nane)
Instructions
- Operite mentine listove pod vodom, i ostavite na kuhinjsku krpu da se dobro okapaju. Možete ostaviti neke manje stabljike uz listove.
- Kad se menta osuši, uzmite stolnjak koji ne koristite i rasporedite mentu na njega. Ostavite na suhom, hladnijem mjestu da se suši oko 5 do 7 dana. Kada se kompletno sasuši, izdrobite listove i stabljike. Čuvajte u tegli srednje veličine.
- Kada budete pravili čaj, potopite 3 do 4 supene kašike čaja u šolji vrele vode. Poslije nekoliko minuta, procijedite čaj i odbacite iskorištenu mentu.
Notes
500g listova mente će proizvesti oko jednu teglu suhe mente za čaj. Ako koristite 3 do 4 supene kašike mente za jednu šolju čaja, trebali bi imati oko 15 do 20 šolja čaja od ove količine mente.
Da li biste probali još jedno osvježavajuće piće?
Sok od zove

Leave a Reply