Svilenkasta kajsija cheesecake sastavljen od fila utemeljenim na šlagu i siru i (taman-koliko-je-treba) zlatnoj kori, je vrlo ukusan dezert koji ćete zadržati na repertoaru duže vrijeme. Recept dolazi iz Austrije.

Ovo je jedna ‘fancy’ kajsija cheesecake (ili kako ono mi kažemo… čizkejk?)
Ili je klasična torta od sira?
Ljubitelji cheesecake-a, veterani moji, kako da se pravilno izrazim?
KAKO TO DA PRAVIMO CHEESECAKE NA SAJTU O BALKANSKOJ HRANI?
Cheesecake uopšte nije balkansko jelo. Ni blizu!
Balkanske poslastice i kolači se uglavnom prave od oraha, čokolade i džema, a u repertoaru imamo i mnogo, mnogo, mnogo (šećerom) zalivenih kolača kao što su ružice, tufahije, baklava, itd…
Ali evo zanimljivog primjera…
Kad su prije desetak godina Amerikanci otkrili avokado, postali su opsjednuti. Avokado se smjestio, odnosno uglavio, u gotovo svaki recept. E, to se sad dešava sa Balkanom i cheesecake-om. Danas možete naručiti bar jedan, kako ga zovu, čiz, u svakoj poslastičarni u Sarajevu.
Moj drug iz Austrije je nadošao na ideju da ga stavimo i na BLB.
KAJSIJA CHEESECAKE
Dopustite mi da malo premotam film.
Imamo porodičnu tradiciju udomljavanja avanturističkih putnika, posvađanih ljubavnika, rodica koje su pobjegle da se rano udaju (a kasnije i njihovih zabrinutih roditelja), stranaca sa sela, stranaca iz inostranstva, pa jednom čak i psa koji je krenuo na usvajanje a kojeg smo zadržali i čuvali (sretnog i debelog) petnaestak godina.
Najdraže su mi one neobične duše koje dođu u Sarajevo u potrazi za nečim. Za čim li tragaju? Za gradom sa modernim, liberalnim Muslimanima koji žive sa Hrišćanima? Za pojednostavljene reference o nekom evropskom Jerusalemu? Fetišizam drugog svijeta?
Ne znaju ni oni.

Ja se tiho nadam da dolaze radi hrane. U slučaju Thomasa, mog druga iz Austrije, mislim da je to i bilo u pitanju.
(Usput: da li ste znali da je Austrija stalno na vrhu liste zemalja sa najboljim životnim standardom u Evropi? Thomas je, recimo, dobio državnu stipendiju da za učenje stranog jezika pa putuje šest mjeseci po Balkanu. Dobio je ovu stipendiju ne jednom, već dvaput.
I svaki put ga je posao čekao u Beču.
Svi koji čuju za to u Americi ostaju zapanjeni. Kažu: ‘Imaš posao i nakon toliko vremena na provedenog putujući?!’
Svi koji čuju za to u Sarajevu također ostaju zapanjeni. Kažu: ‘Imaš posao?!!’
Mogla bi napisati knjigu o privilegijama života u Austriji.
Evo još jednog primjera. Prijateljica iz Austrije se porodila prije dvije godine. Tek se sad vraća na posao.
U međuvremenu, žene u B&H izgube posao kad zatrudne. A žene u SAD se porode u podne pa trče nazad na posao da bi stigle na poslijepodnevni sastanak.)
Površinski, Thomas je došao u Sarajevo da nadogradi bosanski vokabular da bi mogao šarmirati svoju prelijepu, multilingvalnu djevojku.
Ali ubrzo je otkrio nevjerovatnu sposobnost da očisti tanjir. Ova sposobnost skoro da se graniči sa moralnom obligacijom.
Hipnotisano smo ga gledali.
Otpočinjao je sa velikom zdjelom supe.
(Osim DNK, pouzdan test balkanskog porijekla je i strast prema supi. Mi vjerujemo da se svaki dan MORA pojesti nešto sa kašikom da bi se izbjegla prerana i teška smrt. Tako da, iako je Thomas pravi Austrijanac: visok, plavkast, svijetlih očiju, u 40-tim sa izgledom momka od 33 koji vozi biciklo 50km dnevno čisto iz zabave… između nas, ne bi me iznenadilo da je njegova duboka ljubav prema kašici naslijedstvo od neke pra-pra-pra-nane koja je u svoje doba i sama probala malo balkanske kuhinje 😉 )
Uz supu je jeo hljeb, a supe bi pojeo ponekad i po dvije zdjele il’ više. Bilo je noći kada se vraćao kući gladan iz vožnje i jeo ju je hladnu iz frižidera, pravo iz šerpe, kuckajući kašikom po masti koja bi se nakupila po vrhu kao arheolog koji kopa blago.
Jeo je polako, ali uvijek završavao u isto vrijeme kad i mi. Osim salate.
Salatu je jeo iz posebnog tanjira. Salata je bila završni detalj, kao neki post scriptum obroka.
Opčinjeno smo ga gledali.
Bez obzira šta je bilo ispred njega on bi to probao sa radoznalošću, zahvalnosti i zadovoljstvom. Teletinu? Da! Jagnjetinu? Da! Peksimete? Da! Da! Da!
Impresionirana, željela sam da učinim nešto po čemu će se sjećati svoje Sarajevske avanture.
(Kada sam ga pitala da li će se nekad opet vratiti, odmahnuo je glavom. Dvaput je dovoljno, rekao je, dolazi u godine kada prepušta neusidren život studentima.)
Nadam sam se da ćemo, dugo nakon što pojedemo cheesecake od kajsije, nakon što je zaboravio da je ikada bio ovdje, nas četvero piti vino negdje uz more. Reći ću mu ‘Thomas, sjećaš se kad smo snimali onaj čiz?’ A on će odgovoriti nešto kao ‘daa, imala sam zgodne ruke na taj video.’

KORA CHEESECAKE-A OD KAJSIJE
Pošto Thomas ima iskustva sa poslasticama, zamolila sam ga da on odluči koji dezert ćemo snimati. Neki koji često pravi.
On je odabrao ovaj cheesecake, a originalni recept možete pogledati ovdje. Kajsije su samo jedna od voćnih opcija koje možete koristiti. Breskve ili ananas su odlična zamjena.
Naš cheesecake je otprilike desetak centimetara visok. Ova pozamašna ljepotica od kolača obmotana je puterastom, mekanom korom koja ukusom vuče na naše novogodišnje kiflice, te mekane kolačiće od kojih ne možete pojesti samo jedan.
(Ovo naravno znači da će tijesto morati stajati u frižideru bar tridesetak minuta prije nego ga nafilujete. Ali biće vam toliko zanimljivo pripremati ostale dijelove čiza da nećete ni primjetiti vrijeme kako prolazi.)

FIL ZA CHEESECAKE OD KAJSIJE
Fil je iz dva dijela.
Prvi dio je mladi sir sa žumanjcima. Mladi sir doprinosi oštrijem ukusu. Po tom se ovaj cheesecake razlikuje od ostalih. Ujedno je i sladak i kiselkast. Ali gdje očekujete glatkost, zagrizćete u upečatljivu supstancu.
Rikota sir (talijanski sir pravljen od ostatka sirovina), kao i cottage sir (vrsta mladog sira) su odličan izbor za ovaj čiz; s tim da, ako ne možete naći jedan od ovih, koristite obični mladi kravlji sir. Ovakvi sirevi imaju veću konzistenciju tečnosti u poređenju sa krem proizvodima i sirevima. Da bi izbjegli vodenasti kolač, iscijedite sir prije pripreme tako što ćete ga staviti u čistu kuhinjsku krpu (ili gazu), i dobro zategnuti, izgnječiti i stisnuti iznad sudopera da bi tečnost iscurila. (Primjetićete da se u nekim receptima koristi i malo brašna, upravo radi ove vodenastosti. Brašno upija vodu.)
(Sad je odličan čas da izvadite tijesto za koru iz frižidera.)
Drugi dio fila su bjelanjca i šlag krema koji se mekano utuku. Prvo posebno. A zatim se spoje jedno sa drugim. Kada su zadovoljno spojeni, pripajaju se prvom dijelu fila.
Ne brinite se ako vam ovo nije jasno. Instrukcije u receptu su detaljnije, a tu je i video iz kojeg možete naučiti sve korake.
OSNOVNE SMJERNICE ZA CHEESECAKE
Otprilike sad možete razviti tijesto, staviti ga u kalup za torte i nafilovati do volje. Ukrasiti ga kajsijama (svježim ili iz konzerve) i peći.
Najteži korak je čekati da se cheesecake ohladi.
Ali morate pričekati!
Harold McGee (autor fantastične knjige o osnovama kuhanja) objašnjava da čekanje, kao i pečenje na nižim temperaturama duže vrijeme, spriječava cheesecake od pucanja i propadanja u sebe. (To me podsjetilo na baklavu, jer se i ona više suši nego peče na niskim temperaturama duže vrijeme.)
Čeka se i kad je cheesecake gotov. Otvorite vrata rerne, isključite je, i pustite cheesecake da diše tridesetak minuta. A zatim poslušajte Jamie Olivera i pustite je da se hladi u frižideru oko 3 sata prije jela.
Ubrzo poslije snimanja ovog videa, Thomas je napustio naše krajeve da bi kompletirao svoju avanturu prije vraćanja (u zemlju sa najboljim životnim standardom, ali dosadnjikavu) u Austriju, i svojoj prelijepoj, multilingvalnoj djevojci.
Svaki put kad naši hrabri putnici odu, kuća nam ostane previše velika i pusta. Ali dok se ne pojavi naš sljedeći, neustrašivi putnik koji će predahnuti u Sarajevu prije većih avantura koje ih čekaju, tu je uvijek čiz.
Print
Kajsija Cheesecake (Čizkejk)
- Prep Time: 40
- Cook Time: 60
- Total Time: 1 hour 40 minutes
- Yield: 8 1x
Description
Svilenkasta kajsija cheesecake sastavljen od fila utemeljenim na šlagu i siru i (taman-koliko-je-treba) zlatnoj kori, je vrlo ukusan dezert koji ćete zadržati na repertoaru duže vrijeme.
Ingredients
Kora
- 250g brašna
- 150g nesoljenog putera (sa sobne temperature)
- 80g štaub šećera (šećera u prahu)
- 1/2 čajne kašike soli
- 1 jaje
Fil (nadjev):
- 500g mladog kravljeg sira (ili ricotta ili cottage sir)
- 100g šećera (podijeljenog)
- 1 čajna kašika vanilinog ekstrakta (ili vanilin šećer)
- 2 supene kašike pudinga u prahu od vanile (jedna manja kesica)
- 1 limun (samo narendana kora)
- 4 žumanjca
- 200ml šlag kreme
- 4 bjelanjca
- 1/2 čajne kašike soli
Preliv:
- 6–7 svježih nasjeckanih kajsija (ili iz konzerve)
- (Opcionalno) 2-3 čajne kašike štaub šećera (šećera u prahu)
Instructions
Kora (tijesto):
- U većoj zdjeli sastavite sve sastojke za tijesto. Promiješajte ih sa kutljačom nekoliko minuta, a zatim zamijesite rukom da bi se svi sastojci sjedinili. Kada dobijete čvrstu lopticu od tijesta prekrijte zdjelu najlonskom folijom te ostavite u frižideru oko 30 minuta. U međuvremenu pripremite fil.
Fil (nadjev):
- Zamotajte sir u čistu kuhinjsku krpu ili gazu pa (nad sudoperom) čvrsto stisnite i izgnječite smjesu da bi iscijedili višak vode iz sira. Prebacite sir u posebnu veću zdjelu i sastavite sa 50 grama šećera, vanilom, pudingom u prahu, limunovom korom i žumanjcima. Žustro izmiješajte sa kutljačom da bi se svi sastojci sjedinili. Ostavite sa strane.
- U trećoj zdjeli sastavite šlag kremu i 50 grama šećera. Izmiksajte sa mikserom najjačom brzinom.
- U četvrtoj zdjeli sastavite bjelanjca i ostatak šećera. Izmiksajte 1-2 minute najjačom brzinom dok ne dobijete laganu pjenu. Sastavite sa smjesom iz drugog koraka, pa miksajte dodatne 2-3 minute. Odstranite mikser, dodajte smjesu sa sirom iz prvog koraka sa kutljačom da bi se sve smjese sjedinile. Ostavite sa strane.
Sastavljanje kore i fila:
- Izvadite tijesto iz frižidera i ostavite ga da diše oko 10 minuta. Zagrijte rernu na 165°C (330°F). Pospite malo brašna po radnoj površini.
- Koristeći se oklagijom razvaljajte tijesto u krug prečnika otprilike 40cm (16inches). Lagano dignite tijesto i prebacite ga u kalup za torte (razmjera 25cm ili 10 inches), tako da višak tijesta sa strana iskoristite da bi oblikovali strane od cheesecake-a. (Pogledajte video.)
- Prebacite fil u kalup na koru i ravnomjerno je nafilujte. Dekorišite vrh sa kajsijama i pecite 50-60 minuta. (Poslije 30 minuta pomjerite kalup 180 stepeni da se sve strane ravnomjerno ispeku.) Ako cheesecake počne da rumeni prerano, spustite temperaturu na 160°C (315°F) i pecite koji minut duže.
- Ugasite rernu, otvorite je, i ostavite cheesecake da se hladi u toploj rerni narednih 30 minuta. Potom ga dekorišite sa štaub šećerom pa prebacite u frižider da se hladi 3 sata prije nego ga načnete.
Notes
Recept adaptiran sa https://tinyurl.com/y5kgmwo2
Keywords: cheesecake, kajsija, kajsija cheesecake, kajsija čizkejk
Leave a Reply