Jednostavan recept za pečenu rižu sa piletinom. Savršeno i brzo gotovo jelo, savršeno nakon dugog radnog dana. Dodajte salatu i to je to.
(ENGLISH)
Nisam neki ljubitelj ni piletine ni riže. Uvijek ću izabrati teletinu umjesto piletine. Riža je, s druge strane, bila na meniju skoro svaki dan tokom opsade, i tad sam i počela rat sa njom. Ali kad se ovo dvoje kombiuju na pravi način, može to biti jedan solidan obrok. (Pite od piletine recimo volim. Kvrguša mi je jedno od omiljenih jela, kao i tirit pita.)
Kada svedete sve kuhinje svijeta na osnovne i najčešče korištene sastojke, ispostavi se da i nisu toliko različite. U suštini, većina recepata se sastoji od neke kombinacije riže, mesa i/ili brašna, jer je to najlakše naći. Priprema je ono što ih razlikuje.
Ali prije nego se bacimo na pravljenje pečene riže sa piletinom, koju moja sestra pravi tako dobro (hvala na receptu!), voljela bih da istražimo još nešto što sve kulture imaju zajedničko: sujevjerja. Znate one stvari koje ne bi trebali raditi, da se nešto ne bi desilo, ili stvari koje trebate raditi da bi se nešto desilo.
Da li ste sujevjerni? Da li se vratite tri koraka nazad ako vam mačka pređe preko puta? Da li izbjegavate prolaziti ispod merdevina? Da li odbijate izaći iz kuće tokom petka 13-og?
Ja još nisam odlučila da li jesam ili nisam. Ali tokom godina, da li zbog života ili okoline, gledam sebe kako postajem malo više sujevjerna. Mnoga od dole navedenih sujevjerja su mi presmiješna. Ali, ima nekih stvari koje danas radim kojima bi se dvadesetogodišnja Aida smijala. Kao često kucanje u drvo, i pomjeranje s mjesta.
Poput pečene riže i piletine, neka sujevjerja su univerzalna. Pored zlog balkanskog propuha, evo i nekoliko interesantnih, korisnih, pa čak i strašnih sujevjerja sa Balkana.
Mladi mjesec i novac. Kad je mlad mjesec, treba u toku noći uzeti nešto novca (novac mora biti vaš, a ne posuđen) i rukom kojom držite novac napraviti po tri kruga oko glave i brade. Ovo bi trebalo da vam donese novi izvor novca.
Baksuzni utorak. Utorak se smatra nesretnim za rezanje noktiju, šišanje, pranje odjeće, itd. Dakle, učinite sebi uslugu i držite se podalje od bilo kakvih kućnih poslova i tretmana. Usput, ne uklanjajte paukove mreže bilo kojim danom prije podne.
Ne vraćajte se. Ako ste izašli iz kuće i zaboravili nešto, ne vraćajte se po to. (Ovo sam testirala mnogo puta i vjerujte mi, ništa loše se neće desiti ako se vratite kući po ključeve od auta ili pasoš. Prijateljica je zahvaljujući ovom vjerovanju zakasnila na aerodrom.)
Ne dosipajte piće. Smatra se lošom srećom ukoliko neudata/neoženjena osoba dosipa svoje piće dok je čaša još uvijek napola puna. Prvo treba sve popiti, pa tek onda ponovo napuniti čašu. Takođe, neudata/neoženjena osoba ne bi smjela sjediti uz ćošak stola.
Nakon sahrane, ne dolazite odmah kući. Poslije sahrane treba otići na kafu ili piće i tek nakon toga vraćaju kući da bi izbjegli donošenje loše sreće sa groblja u kuću. Nisam sigurna da li se ovo odnosi i ako samo posjećujete groblje.
Iznesite smeće! Držanje smeća u kući zaziva šejtana (đavola) u kuću. Zviždanje u kući takođe.
Izbjegavanje šejtana, drugi dio. Ne spavajte ispod oraha. Izbjegavajte jarke noću, kao i mjesta gdje je drveće posječeno. Naveče nemojte podizati svoju mačku desnom rukom, već samo lijevom. Takođe, ako ikada naveče na ulici vidite mačku, nemojte je pokušati otjerati, jer to vrlo lako može biti šejtan pretvoren u mačku. (Majstor i Margarita?)
Podignite torbu. Nikad ne ostavljajte torbu ili novčanik na podu, inače nikad nećete imati para.
Naopako. Smatra se sretnim naopako nositi neki odjevni predmet (čarape, majicu, pa čak i donji veš), naročito ako započinjete raditi nešto novo (prvi dan škole ili fakulteta, početak važne utakmice).
Ne dirajte mrave! Ako, dok ste napolju, stanete na mrava, počeće kiša. Ako isto učinite u kući, tjerate sreću od vašeg doma.
Svrab. Svrab dlanova ima različite definicije. Najčešće, ako vas svrbi desni dlan, imati ćete neočekivane troškove. Lijevi dlan, dobiti ćete neočekivani novac. Neki kažu da svrab oba dlana donosi novac. Svrab nosa znači da ćete se naljutiti ili posvađati sa osobom sa kojom ste u društvu u tom trenutku.
Prolivena kafa. Ako se vaša kafa prolije, umočite prst u nju pa liznite jezikom. Ovo ukazuje na dobitak novca ili poklona. Ne znam da li je upitanju placebo, OCD ili obično sujevjerje, ali ovaj ritual za mene ima efekta.
Čuvarkuća. Ako vidite ovu biljku u nečijem domu, ukradite je. Ukoliko uspijete donijeli ste sreću sebi i vlasniku doma.
Nadam se da sada niste isuviše preplašeni za pečenu piletinu sa rižom.

Pečena Piletina sa Rižom
- Prep Time: 10 mins
- Cook Time: 60 mins
- Total Time: 1 hour 10 mins
- Yield: 6 1x
- Category: Glavno Jelo
Ingredients
- 6 bataka (ili karabataka)
- 4 supene kašike ulja
- (Opcionalno) 1-2 supene kašike vegete
- 1 supena kašika soli (ako koristite Vegetu, soli po ukusu ili bez soli)
- 1 kafena kašika bibera
- 1 supena kašika senfa
- 300 grama riže (bijele, okruglo zrno)
- 900 mililitara vode
Instructions
- Zagrijte rernu na 250°C.
- Napravite marinadu od senfa, 3 supene kašike ulja, bibera i soli (ili vegete). Premažite piletinu i ostavite na nekoliko minuta da upije. Tepsiju (veličine otprilike 2x30cm) premažite 1 supenom kašikom ulja, dodajte piletinu i stavite u rernu. Pecite 15 minuta.
- Smanjite temperaturu na 180°C, prevrnite batake i pecite još 15 minuta.
- Izvadite iz rerne, i odvojite piletinu sa strane. Sastružite pileće komadiće koji su ostali na dnu poslije pečenja piletine, pa u tepsiju dodajte rižu i vodu. Dobro promiješajte da se riža ravnomjerno rasporedi po tepsiji.
- Pojačajte temperaturu u rerni na 250°C i pecite rižu 25 minuta. Isključite rernu, dodajte batake na vrh i vratite u toplu rernu još nekoliko minuta.
Notes
Omjer riže naspram vode je 1:3 (100 grama riže naspram 300 mililitara vode). Za ovaj recept je korišteno 300 grama riže sa 900 mililitara vode.
Ako vam rerna ne grije na 250°C ili se ne osjećate komotno peći na visokim temperaturama, snizite na 220°C, pecite duže i češće provjeravajte da li je jelo gotovo.
Leave a Reply