Pljeskavice: balans mesa i začina grilovan do savršenstva. Nema ih nigdje na svijetu!
Svima je poznato da je Amerika ostatak svijeta upoznala sa idejom da je ‘veće=bolje’. Amerika drži monopol nad svim što je veće od prosjeka. Osim u najvažnijoj stvari.
Riječ je, naravno, o hamburgeru.
Zvuči nezamislivo, znam! Ali, ako ostanete malo na stranici, vjerujte da se nećete prevariti.
Daleko od Amerike postoji veći, bolji, ukusniji, nezaboravniji hamburger, a zove se pljeskavica.
Pljeskavica je dobra. Vrlo, vrlo dobra! Pretpostavljam da je dobila ime po pljeskanju mesa sa dlana na dlan dok se oblikuje za grilovanje.
Najvažnije je da ne zahtjevaju mnogo dodataka. Ako imate svježeg faširanog mesa, i osnovne začine, to je sve što vam je potrebno za pljeskavice.
***
(Samir Hajdarević je napisao recept i donji tekst.)
Balkanska kuhinja obiluje mesom. Mi Balkanci smo naprosto ludi za njim. Posebno volimo meso sa roštilja. Tako da su među najprepoznatljivijim jelima iz ovog kraja svijeta ona roštiljska: ćevapčići (sarajevski i banjalučki), pljeskavica (jedna od najpoznatijih ona leskovačka), ražnjići itd. Vjerovatno su zato kod nas omiljena okupljanja ona u kojima se društvo sastaje uz roštilj (poput Prvog maja).
Okupljana uz roštilj su nešto u čemu zaista uživamo, i na što dugo čekamo i pripremamo se. To je za nas nešto kao tradicija. Tako da u svakom društvu postoji osoba koja je uvijek iznova zadužena za pečenje mesa na roštilju. Onaj čija je tehnika najvještija, čije meso je najukusnije, najsočnije i ne gori.
Kad su u pitanju pljeskavice one se mogu praviti od raznih vrsta mesa (svinjetina, govedina, janjetina) ili kombiniranjem više njih, mada se u našoj kuhinji uglavnom prave isključivo od junećeg. Pljeskavica kao i ostala jela sa roštilja svoj ukus najviše duguju jednostavnosti pripremanja. Dosta ljudi smatra da je za ukus takvih jela zaslužan neki tajni sastojak, začin, kojeg poznaju samo majstori i ljubomorno ga čuvaju. Zapravo istina je, kako to često biva, mnogo jednostavnija. Svodi se na to da osim soli i bibera (eventualno još nekog začina; npr. u nekim receptima paprika se dodaje da bi dobili ljutkasti ukus) ne treba ništa dodavati. Bit je u tome da aroma pečenog mesa preovladava.
Danas su pljeskavice vrlo zastupljene u raznim fast-food restoranima zbog brze pripreme. I njihov način pripremanja je vrlo sličan pripremanju hamburgera (na kojeg pljeskavice i najviše podsjećaju, ali postoje razlike) pa se serviraju uz slične priloge (ketchup, majoneza, i sl.) podilazeći ukusu mlađih, mada tradicionalni prilozi uz koje se pljeskavica služi su oni tipični za balkansku kuhinju: kajmak, sir i ajvar. I tako da se pri tome ne miješa više priloga, jer kako sam već spomenuo, sve je u jednostavnosti, par ukusa koji treba da se osjete.
Još nešto bitno za pljeskavicu je lepinja u kojoj će biti poslužena. Mada se pljeskavice znaju posluživati i same, kao šnicele od faširanog mesa uz neki od priloga, ipak se najčešće serviraju unutar lepine, poput hamburgera. Ono što je važno je da lepine moraju biti naparene na roštilju. Prilikom pečenja pljeskavica, lepine se isjeku po sredini, pa rastvorene polože se preko njih tako da omekšaju i u sebe upiju masnoću mesa da bi postale sočne.
Pljeskavica se priprema diljem balkanskih zemalja. I u mnogim kuhinjama se smatra jednim od nacionalnih jela. Mada, svoje porijeklo pljeskavice vuku sa istoka, kao i ostala jela od mljevenog mesa koja su vrlo popularna na ovome podneblju. Sva ona su donešena u ove krajeve u osvajačkim pohodima Otomanskog carstva i kroz nekoliko vijekova, koliko se je zadržalo, postala su prva asocijacija kad se spomene hrana (kasnije recepti su se manje ili više promijenili; npr. vrsta mesa).
A ja vam od srca želim da već naredni put kad budete pripremali roštilj za prijatelje svakako uvrstite pljeskavice i uživate u gurmanskom specijalitetu sa Balkana.
Prijatno!
***
P.S. Još nekoliko fantastičnih balkanskih jela koriste faširano meso kao glavni sastojak: đulbastije, musaka, kao i šarena dolma.

Pljeskavica
- Prep Time: 3 mins
- Cook Time: 10 mins
- Total Time: 13 mins
- Yield: 2 1x
- Category: Glavno Jelo
Ingredients
- 500 grama faširane junetine
- 1/2 luka (oguljen, nasjeckan)
- 1 čajna kašika peršuna (nasjeckan)
- 1/3 čajne kašike soli
- 1/4 čajne kašike bibera
- 2 lepinje (somun)
- (Opcionalno) Dodaci po ukusu (ajvar, salata, krastavac, paradajz)
Instructions
- U većoj zdjeli sastavite sve sastojke i zamijesite zajedno dok se potpuno ne integrišu. Podijelite, uzmite polovinu i dobro je urolajte u lopticu veličine tenske loptice. Mijesite oko minut, dva. Prebacite u drugu ruku i počnite ‘pljeskati’ dok ne dobijete veliku spljoštenu šniclu promjera otprilike 12-15 cm. Ponovite to i sa ostatkom mesa.
- Prekrijte dasku sa folijom i položite pljeskavice na njih. Ako je potrebno, oblikujte ih još malo. Treba da su glatke i jednake debljine. Grilujte oko dvije minute sa jedne strane, preokrenite i grilujte dodatne dvije minute i sa druge. Zatim preokrenite na prvu stranu i ponovite, sa tim da ovaj put grilujete oko dvije do tri minute sa svake strane.
- Prije nego završite sa grilom, stavite lepinje na meso da pokupe tečnost i zagriju se.
- Dodajte ostalo na pljeskavice po želji (krastavac, itd).
Leave a Reply