Današnji podvarak je posvećen svim ljubiteljima hrane koji imaju istančan ukus. Ako se bez razmišljanja volite predati jačoj aromi i nekom ozbiljnijem jelu, onda je podvarak stvoren za vas. Da li se pronalazite u ovom opisu? Da? U tom slučaju ne gubimo vrijeme!
Nedavno, dok sam bila na nekom kulinarskom forumu, jedna žena je postavila pitanje koje i mene kopka već neko vrijeme. Šta uraditi sa preostalim glavicama kiselog kupusa prije nego što dođe proljeće? Mada ih nisam imala mnogo, morale su se iskoristiti da ne propadnu.
Jedan prijedlog je bio da se narežu na komade i zamrznu. Odlična opcija. (Svi smo svjesni koliko je sarajevsko vrijeme prevrtljivo, i vrlo brzo opet će zahladiti. A kad zahladi, najukusnija hrana je jača hrana.) Ali meni se druga opcija više svidjela.
Podvarak. Poznati, ali često zaboravljeni delikates.
Podvarak je važan balkanski prilog. Zimi se podvarak pojavljuje na trpezama širom Balkana uz svaki praznik. Meso naravno zavisi od sklonosti ili religioznih uvjerenja, ali današnji recept je klasika. Što znači da je priprema ista. Kupus se isjecka, a zatim peče na masnoći mesa koje ga okružuje.
Dopustite svom apetitu da bude vodič dok budete odlučivali koliko dugo da ga pečete. Ja ga volim kad je mekaniji, ali vi ga možete zadržati u rerni još i duže. Tada dobijate malo hrskaviju, tamniju verziju ovog priloga.
Upozorenje! Ovo jelo je za one koji vole ozbiljnije stvari. Podvarak nije lagan prilog. I definitivno nije jedno od onih jela koje pojedete pa odete na trčanje.
Ukus ovdje nije upitan. Podvarak ima kiselkastu podlogu, a i kako se peče sa raznim mesom (ja ga volim pomiješati sa slaninom i suhim mesom), bezuvjetno postaje jedna eksplozija ukusa.
Ali ti aspekti koji mu daju specifičnost su ujedno i aspekti koji od njega prave jedno jače jelo. Teže jelo. Ali i jelo koji vas ispuni. U tolikoj mjeri da kada pravite podvarak, vaše glavno jelo bi trebalo biti nešto laganije. Nešto mekano kao pire krompir. Ili riža.
***
A sad se bacamo malo na administraciju.
Voljela bih ovom prilikom da poželim dobrodošlicu svojoj sestri Aleksandri (Saši) koja se pridružila BLB timu. Saša je BLB fan još od prvog dana. Često je davala savjete oko recepata, pomagala oko ideja, i pratila putanju bloga otkako sam ga započela u 2014.
Sada kada je blog porastao, njegove potrebe su prevazišle vrijeme i trud koji mogu sama da mu pružim. Možda se sjećate da sam i prije imala pomoć na blogu i iskustvo je bilo pozitivno.
Lijepo je imati još jednu osobu koja uskoči i odradi nešto od posla. A još ljepše je kad je ta osoba entuzijastična i motivisana, kao što je Saša.
Šta znači ova promjena?
Struktura bloga će ostati ista. Ja ću nastaviti da pišem, fotografišem i prevodim. Saša će preuzeti marketing i neke od prevoda. Razvijaćemo recepte, testirati ih i kuhati zajedno.
Naša najveća saradnja će biti u kreiranju videa. Videa?
Da.
Postalo je jasno da recepti i fotografije, ma koliko bili ukusni i lijepi, jednostavno nisu dovoljni. Vi želte više. E pa, čuli smo vas jasno i glasno!
Ovog mjeseca BLB je proizveo nekoliko videozapisa inspirisanih svjetski poznatim Tasty videima. U kratkim skicama, to su jednominutni filmovi koji vam daju opširniju ideju kako da spremite neko jelo, dok detaljnije instrukcije imate na blogu.
Sva BLB videa možete pregledati na BLB Facebook i YouTube stranicama. Naš plan je da vam pružimo nove recepte dok snimamo one starije, kao recimo hljeb.
Bilo je teško prihvatiti da bi se blog mogao i trebao poboljšati u vidu videa. Taman sam bila došla do nekog nivoa gdje sam bila zadovoljna sa njegovim napretkom, a onda se pojavila još jedna stvar koja se trebala odraditi.
Dosta vremena i truda sam uložila dok nisam osjetila da sam uznapredovala u fotografiji. Kao i svaka umjetnost, i fotografija se naravno stalno nadopunjava i uči, ali sam sretna na cjelokupnom i postepenom usavršavanju.
Ovaj blog radim zato što uživam u kreiranju. Ali kvalitet zahtjeva vrijeme.
Da skratim, bila je to jedna teža ali i iskrena realizacija da se blog može još doraditi, i biti napravljen tako da vam čak i više olakša pripremu ovih divnih balkanskih jela. Ali to nisam mogla sama. I upravo zato nam se pridružuje naša Saša.
U ovom novom medijumu koračamo polako, na prstima. Ali sa Sašinim (nježnim?) gurkanjem, polako smo i savladali dosta toga. A vaša potpora je bila fantastična!
Od momenta kada smo postavili prvi video za rusku salatu, primili smo jako mnogo podrške. To je dodatna motivacija da snimamo dalje.
BLB je počeo kao hobi, da prikaže jednu veseliju stranu Balkana međunarodnoj publici. Od starta je BLB pronašao dom kod američke publike, ali i velikog broja ljudi sa Balkana. Videa su pripomogla ovome.
Drago nam je da vam se sviđaju, drago nam je da volite BLB, i da se vraćate. Nadamo se da ćemo snimiti sve recepte na sajtu, ali za sad idemo korak po korak. U međuvremenu, ako ima neki specifičan recept koji želite vidjeti snimljenog, javite pa ćemo ga staviti u rotaciju.
Želimo da vam zahvalimo što ste ovdje. Zbog vas ovo i radimo. Komentarišite, recite nam šta mislite, i čega želite više. I naravno, javite nam šta kuhate ovih dana.
Živjeli novi počeci!

Podvarak
- Prep Time: 5 mins
- Cook Time: 1 hour 5 mins
- Total Time: 1 hour 10 mins
- Yield: 6 1x
- Category: Prilog
Ingredients
- 1 glavica kiselog kupusa
- 400 grama suhovine (slanina, pršut ili suha govedina, masniji komadi)
- Biber u zrnu (jedna sačica)
- Ulje
Instructions
- Probajte kupus da vidite da li je preslan. Ako jeste, dobro ga operite hladnom vodom, a zatim izrežite na deblje rezance. Ugrijte rernu na 250°C.
- Izrežite meso na veće komade i posložite u tepsiju premazanu uljem. Prekrijte sa kupusom i dodajte biber. Prekrijte sve sa folijom i izbušite nekoliko rupica čačkalicom. Prebacite u rernu i pecite 5 minuta, a zatim smanjite na 200°C.
- Pecite još sat vremena.
Leave a Reply