Dolme, ili punjeno povrće, su možda najpoznatije jelo sa Balkana. Princip je isti kao i kod ostalih punjenih jela, gdje se faširano meso pomiješa sa lukom i začinima, povrće se nafiluje, zalije se paradajz sosom, te ispeče u rerni. Rezultat će vas ostaviti bez daha!
Ovdje ću se ponoviti kad kažem da se Balkan generalno diči sa nekoliko vrsta dolmi. Dolma je u stvari fil za povrće, ali je u žargonu odavno postala sinonim za filovano povrće, a ne fil sam od sebe. Današnja šarena dolma je dobila ime iz jednostavnog razloga, sastoji se od nekoliko vrsta povrća. Kad se povrće, onako lijepo i puno boje, nafiluje, tepsija postane šarena i raznolika.
Jedna iznenađujuća činjenica je to da, iako se svo povrće priprema u istoj tepsiji, svako ipak zadrži neki svoj specifičan okus. Tako da su filovani lukići (takozvane sogan dolme), drugačiji od filovanog paradajza, koji je opet drugačiji od filovanih paprika. Ovo je divno jelo kada se spremate zvati goste jer šarena dolma ima nešto za svačiji ukus. Isto tako, ako idete na neku veću feštu gdje svako donese po neko, nije loše pripremiti jednu tepsiju dolme i ponijeti je sa sobom.
Ovdje ću završiti priču za danas. Pored intenzivnog snimanja videa, nisam stigla da napišem neki tekst vrijedan vašeg vremena. Ali kad smo već kod videa, sestra i ja uporno tražimo pravi način da ih postavimo direktno na BLB. Trenutačno su fajlovi dosta veliki, pa razmatramo sve opcije. U međuvremenu, dole je lista videa koji su gotovi, i linkovi za naš FB gdje su postavljeni. Ako ih niste do sada pregledali, toplo vam preporučujem. Ako imate nekih ideja šta bi voljeli vidjeti na videu, svakako napišite u komentarima.
TUFAHIJE – Tufahije su tradicionalni balkanski desert. Kad se osnovni sastojci (orasi, jabuke, agda i šlag) udruže, dobijete elegantnu deliciju.
ĐULBASTIJE – Đulbastije, neobično starinsko jelo iz naših krajeva, su šnicle pravljene od faširanog mesa miješanim sa rendanim krompirom. Prvo se prže na ulju, zatim zaljevaju bogatim bešamelom, pa konačno zapeku u rerni.
RUSKA SALATA – Ruska salata je sveprisutna na Balkanu i istočnoj Evropi, a čak je stigla i do Argentine. Na balkanu, ona je praznično jelo.
SLAGANA SIRNICA – Slagana sirnica pripada porodici balkanskih pita. Ova pita je jelo iz “jedne tepsije.” Pravi se tako što se kupovna jufka filuje sa filom od sireva i jaja.
PAPRIKE PUNJENE KROMPIROM – Paprike punjene krompirom: hrskave, svježe, žute paprike, filovane rendanim krompirom i lukom, začinjene, a zatim pečene. Zapitaćete se zašto vi niste izmislili ovaj recept.
ČOKOLADNE KOCKE – Lagane čokoladne kocke koje možete napraviti za manje od 45 minuta. Ako tražite brzinski dezert koji će vas ostaviti bez riječi, došli ste na pravo mjesto.
HELJDINI HLJEPČIĆI – Mekani, ukusni heljdini hljepčići, dodatno obogaćeni sjemenkama suncokreta. Ima li išta ljepše od mirisa domaćeg hljeba?
KVRGUŠA – Slijedi recept za kvrgušu, jednostavno jelo slično kljukuši, koje će vam se sigurno svidjeti..
ZAPEČENE PUNJENE PAPRIKE SA MESOM – Punjenje/ filovane paprike spadaju u vrstu jela koje se nazivaju dolmama.
BOMBICE SA SMOKVAMA I RUMOM – Bombice sa smokvama i rumom. Jeste li ikad u životu čuli slađu rečenicu? Suhe smokve sjedinjene sa čokoladom i rumom, pa uvaljane u krupno mljevene bademe. Neodoljiva kombinacija.
SLATKA PLETENICA – Slatka pletenica: mekano tijesto sa mlijekom i brašnom kao glavnim sastojcima (opcionalno filovana sa grožđicama, suhim voćem ili čokoladom), premazana žumanjcem, a potom pečena dok ne dosegne duboku zlatno-žutu boju.
BEGOVA ČORBA – Kao da je preuzeta direktno iz kuharice bosanskih begova, Begova čorba je jelo koje teško da ćete zaboraviti. Ovaj delikates od bamije – kuhane sa piletinom, čiji temeljac je utvrđen laganom zaprškom, a zatim posprejan limunovim sokom za svježinu – vam je danas dostupan u potpunosti.
MUSAKA – Musaka sa krompirom i faširanim mesom se pravi tako što slažete sloj mesa na sloj krompira nekoliko puta. Gornji sloj krompira se zalije mješavinom jaja, mlijeka i pavlake, te se musaka dodatno zapeče dok ne dosegne zlatno-žutu boju.
Print
Šarena Dolma
- Prep Time: 30 mins
- Cook Time: 70 mins
- Total Time: 1 hour 40 mins
- Yield: 6 1x
- Category: Glavno Jelo
Ingredients
- 3 srednja paradajza
- 2 tikvice, svaka izrezana na 4 komada
- 4 paprike srednje velicine
- 4 glavice luka srednje
- 7 listova raštike (ili blitve)
- Nadjev:
- 400 grama faširane junetine
- 1 crveni luk
- 2 češnja bijelog luka
- 100 grama riže okruglog zrna
- 1/2 kafene kasičice bibera
- 1 kafena kasičica soli
- 50 mililitara mlijeka
- Preliv:
- 800 mililitara vode
- 1,5 čajna kašika aleve paprike
- 1,5 čajna kašika soli
- 200 mililitara paradajz sosa
- 1 čajna kašika šećera
- 100 grama putera
Instructions
- U veću zdjelu stavite sve sastojke za nadjev i dobro izmiješajte da dobijete jednoličnu smjesu.
- Povrće dobro operite i očistite. Paprikama i paradajzu odsijecite vrhove i očistite unutrašnjost. Izdubite tikvice i izvadite sjemenke.
- Luk ubacite u šerpu sa ključalom vodom i kuhajte oko 5 minuta. Pazite da se ne prekuha, jer će se raspadati. U istoj ključaloj vodi obarite i listove raštike, tako što ćete ih samo spustiti i odmah izvaditi iz vode. Nakon što se kuhani luk ohladio, odstranite mu središnje slojeve tako što malim prstom polako „izbijete“ srednji dio vani, tako da ostanu vanjski slojevi sa šupljinom. Radite to pažljivo, da se luk ne raspadne.
- U šerpu stavite sastojke za preliv, uključite na jaču tempreraturu da proključa, a zatim ugasite.
- Punite nadjevom paprike, tikvice, paradajz i luk, pazeći da ne natiskujete previše, jer će riža nabubriti tokom kuhanja. Na listove raštike stavljajte nadjev i smotajte ih kao da pravite sarmu.
- Punjeno povrće složite u vatrostalnu posudu pa dodajte i preliv. Pospite svježim sjeckanim peršunom.
- Poklopite posudu i pecite u rerni 1 sat na 200°C. Skinite poklopac i vratite u rernu na još 10 minuta.
najlepše jelo do sada …. veliko hvala, divni ste
★★★★★
Hvala mnogo Irena 🙂