Ne zovu sarmu zimskom kraljicom bez razloga. Ipak je ona tvorevina mekanog mesa pomiješanim sa delikatnom rižom, koji, obogaćeni sa nekoliko prostih začina, se s ljubavlju zamotavaju u listove kiselog kupusa. Poredana u redove u dubokoj šerpi, sarma se na tihoj vatrici kuha nekoliko sati dok se arome i ukusi ne spoje za rezultat koji je ni manje ni više nego senzacionalan.
Već prije sam podijelila recept za sarmu sa Balkavibe. Bio je red da ga podijelim i sa vama. Ako ste ga već pročitali tamo, onda je ovo jedno kraće ponavljanje jer se kuhanje sarme ne mijenja.
Sarma ili filovani kupus je vrsta dolme (povrća kuhanog/ pečenog sa nadjevom). Omiljeno je jelo u regionu. Kulminacija je mnogo truda koji mu prethodi. Kao na primjer kiseljenje kupusa. Da bi se došlo do pravog okusa, kupus se kiseli sedmicama, a nekad i mjesecima. Ukiseljena glavica se dobro opere, list po list, pa filuje. Kad konačno spojimo kupus i nadjev, sarma se slaže u slojevima u šerpi u koju ubacimo još nekoliko sastojaka, pa je kuhamo najmanje tri sata na laganoj vatri.
Neki koriste pretis lonac da ubrzaju proces. Ovo je odlična opcija, a sarma iz pretisa je jednako ukusna kao i ona iz šerpe. (S druge strane, većina ne voli upotrebljavati pretis pa je kuhaju u šerpi.) Kad se sarma kuha na najmanjoj vatri dugo vremena, a nivo vode se polako nadomještava (sarma ne treba da pliva u vodi, ali nivo tečnosti treba da je pređe za debljinu jednog prsta), nenadmašiva je.
Kao i većina variva, sarma je najukusnija sljedeći dan. I opet, kao i većina variva, sarma je zimsko jelo. Čak nosi titulu kraljice zime.
Ne koristite svjež kupus za sarmu. Ili ako ga već koristite, prokuhajte listove par minuta. Inače, ja sam protiv korištenja svježeg kupusa. Čak i ako vam sarma bude ukusna (a ne može da ne bude), i dalje je daleko od one prave. Sarma i treba da bude kiselkasta. To je teže jelo. Nije nešto što se jede svaki dan. Naravno da je možete jesti nekoliko dana uzastopno. Ali poslije toga će vam trebati mali odmor od jačine njenog okusa.
Sarma je jelo, gdje je iznenađujući faktor to da meso nije sastojak koji joj pruža najjači okus. Naprotiv, meso zajedno sa rižom ga ublaži. Najbolje je koristiti nekoliko različitih vrsta mesa za nadjev i varivo. Kombinujte slaninu sa faširanom junetinom za nadjev, a u varivo stavite rebarca. Ako ne jedete svinjetinu, ubacite suho meso sa faširanom teletinom, a veće komade suhog mesa u varivo.
Sarma je suštinsko zimsko jelo.
Evo još nekoliko prevedenih članaka/ recepata koji vam možda budu od interesa
Grah sa Kobasicom
Tradicionalno varivo sa grahom. Suhi grah se potopi u vodi noć prije (ili prokuha), voda se odbaci, a grah se potom doda povrću uz jedno malo dinstanje. Kasnije dodajemo svježu vodu, i poslije nekog vremena ubacujemo kolutiće kobasice. Na samom kraju se u varivo ubaci zaprška, zajendo sa začinima.
Đuveč
Pravi vegetarijanski specijalitet sa ovih prostora, đuveč je kombinacija desetak različitog povrća koji kulmuniraju u ukusnom varivu. Sve se dinsta na najnižoj vatri dok svo povrće ne izbaci svoje sokove. Savršen je uz rižu, tjesteninu ili puru. A najbolji je kad se umoči u njega sa šnitom hljeba.
Dalmatinski Paradajz Sos (Salsa)
Ako ste se ikada zapitali kako da napravite paradajz sos (salsu), ovaj recept je za vas. Kombinacija nekoliko specifičnih začina sa oguljenim paradajzićima kuhanih sa malo ulja na tihoj vatri, tridesetak minuta kasnije se završava u sosu koji savršeno ide uz svaku vrstu tjestenine.
Dalmatinske Pržene Lignje
Vraćamo se u Dalmaciju po recept za brzinske lignje. Naoružan sa nekoliko interesantnih priča o lignjama, ovaj recept je isto toliko interesantan kao i same priče. Shvatićete, i lagan.
Faširane Šnicle
Pljeskavice i hamburgeri nisu jedine stvari koje se prave od faširanog mesa u regionu. Ove mekane, debele, sočne šnicle su česta pojava uz rižu, krompir pire i tjesteninu. A najbolje je to što ih vjerovatno već i znate napraviti.
Paprike Punjene Krompirom v2
Malo drugačija verzija od one prijašnje. U ovoj verziji smo dobili pomoć od malo vrhnja za kuhanje. Jedan od najdražih recepata među našim vegetarijanskim čitateljima, kad ih jednom napravite, ove paprike punjene krompirom će postati jako popularne u vašoj porodici.
Pečena Piletina Sa Limunom
Mada izgleda jednostavno, većina ljudi ne znaju ispeči piletinu u rerni. Ovaj recept je fantastičan da se odmetnete u tu teritoriju. Piletina sa limunom je sočna, ima kiselkasti okus koji je odličan partner krompirićima koji se peku u ulju sa njom.
Oslić Sa Krompir Salatom
Definitivno nemamo dovoljno recepata sa ribljim specijalitetima na BLB tako da će vas ovaj ugodno iznenaditi. Malčice pohovan oslić u kombinaciji sa klasičnom krompir salatom.
Pasta Sa Povrćem U Bijelom Sosu
Jedan od najjednostavnijih recepata na blogu. Brz, ukusan, lijep za pogledati. Sve se svodi na povrće u vrhnju za kuhanje.
Bamija
Tradicionalno bosansko jelo, ovaj divni sos se sastoji od dinstanog mesa uz koji se napravi varivo od bamije (okre).
Teleći Sos Sa Patlidžanima I Paprikama
Jedan jako impresivan sos koji će vas asocirati na jelo koje se jede u restoranima. Teletina se dinsta na luku i mrkvama, patlidžan se isprži, a paprike ispeku. Na kraju sve kombinujemo, uljepšamo bijelim lukom, i pečemo na visokoj temperaturi oko sat vremena.
Šareni Burek (Sa Kupovnim Jufkama)
Jedno od najdražih mi jela. Jufke namažemo sa uljem ili puterom, a zatim nafilujemo sa nadjevom od faširanog mesa i krompira. Jufke se tada urolaju kao cigare, poredaju u tepsiju, pa peku. Ovo je najbliže onoj kupovnoj piti bez da sami razvijate jufku.
Vegetarijanska Musaka
Odlična vegetarijanska opcija za musaku. Patlidžan, kromir i tikvice se poredaju u tepsiju u slojevima pa se peku. Malo prije nego musaka bude gotova, zalije se vrhnjem za kuhanje. Ovaj okus nećete zaboraviti.
Pileći Paprikaš
Još jedno varivo temeljeno na piletini i alevoj paprici. Možete, a i ne morate praviti domaću tjesteninu. Mada je ovo tipično Mađarsko jelo, česta je pojava na Balkanu ali u znatno blažoj formi.
Balkanski Gulaš
Tipični regionalni sos gdje dinstamo meso dugo vremena dok se ne zgusne. Dodajemo i prezlu uz malo paradajz sosa da ga još više zgusnemo, pa ga poslužimo preko tjestenine, uz rižu ili krompir pire.
Čimbur
Odličan doručak od faširanog mesa i jaja. Upitaćete se kako se vi niste prije sjetili da ga napravite.
Očekujte još nekoliko recepata ove sedmice.

Sarma
- Prep Time: 30 mins
- Cook Time: 3 mins
- Total Time: 33 mins
- Yield: 10 1x
- Category: Glavno Jelo
Ingredients
- Nadjev:
- 500 grama faširanog mesa (junetina)
- 150 grama suhog mesa ili slanine (sitno nasjeckanog)
- 200 grama riže (okruglog zrna)
- (Opcionalno) 60 mililitara mlijeka
- 2 luka (manja, oguljena, sitno nasjeckana)
- 3 češnja bijelog luka (oguljena, nasjeckana)
- 1/2 supena kašika bibera
- 1/2 supena kašika soli
- 1/2 supena kašika vegete
- Kiseli kupus:
- 1 veća ili 2 manje glavice kiselog kupusa (oko 1,5 kg)
- Varivo:
- 100 mililitara ulja
- 150–200 mililitara paradajz sosa
- 1 supena kašika brašna
- Ostatak kiselog kupusa
- 100–150 grama suhog mesa ili slanine (ili rebaraca, narezanih na kockice)
- (Opcionalno) Pavlaka (vrhnje)
Instructions
- U većoj zdjeli sastavite sve sastojke za nadjev i zamijesite rukom dok se potpuno ne sjedine. Ostavite na stranu.
- Odvojite listove od glavice kupusa, i svaki operite u mlakoj vodi. (Poslije pranja okusite da vidite da li je preslan. Ako jeste, opet operite.)
- Uzmite jedan list kupusa i izrežite mu središnju venu/ žilu. (Ne bacajte vene.) Nastavite tako što ćete prepoloviti list. (Ako je list jako veliki, možete svaku polovicu prepoloviti.) Ponovite korak za sve listove.
- Uzmite jedan komad izrezanog kupusa i stavite jednu supenu kašiku nadjeva na sredinu gornjeg dijela. Podignite lijevi dio kupusa (po dužini) prema nadjevu, pa čvrsto urolajte nadjev u kupusu kao cigaru. Zatim prstom ugurajte desni dio kupusa unutra. (Treba da izgleda kao mali burrito.) Ostavite na stranu.
- Ponavljajte dok ne potrošite sve sastojke. (Dobićete otprilike 25 do 35 sarmi sa ovom količinom, u zavisnosti koliko velike ih pravite. Najukusnije su manjeg promjera, otprilike 4x6cm.) Narežite vene, i preostali kupus na veće komade.
- U velikoj šerpi, zagrijte ulje na srednoj temperaturi. Kad bude vrelo, umutite u njega paradajz sos, a potom brašno. Miješajte brzo da se ne ugrudva. ‘Pokrijte’ sa jednom čašom vruće vode (240ml).
- Poredajte prvi sloj sarmi na dno šerpe, ostavljajući malo mjesta između svake. ‘Pokrijte’ sa slojem kupusa i šakom, dvije suhog mesa. Nastavite ovaj redoslijed dok sve sarme ne poredate u šerpu. Potom naspite vode da pređe nivo sarmi malčice, (otprilike debljine kažiprsta).
- Kuhajte na niskoj temperaturi 3 sata. Dodajite po malo vode da održite nivo. (Tokom čitavog kuhanja ćete dodati oko 1,250l, ali volumen može varirati.)
- Poslužite dok je vrela preko krompir pirea. Opcionalno dodajte pavlaku.
Notes
VARIJACIJE:
Bezglutena: ne pravite zapršku.
Leave a Reply