Kao da je preuzeta direktno iz kuharice bosanskih begova, Begova čorba je jelo koje teško da ćete zaboraviti. Ovaj delikates od bamije – kuhane sa piletinom, čiji temeljac je utvrđen laganom zaprškom, a zatim posprejan limunovim sokom za svježinu – vam je danas dostupan u potpunosti.
Pripremali smo modernu verziju begove čorbe prije nekog vremena. Ako vam je taj recept draži, nastavite je tako pripremati. Ukus je skoro pa identičan.
Ako je opis Sarajeva kao evropskog Jerusalema (Sarajevo i jest takvo, ali je i mnogo više od toga) uzburkao vaš avanturistički duh, pa su se vaša stopala poslije dugog puta prema ovamo, našla na meti (ili masiranju, sve zavisi od perspektive) sarajevskih kaldrma (koje svakim danom polako nestaju) na Baščaršiji (sarajevskom starom gradu), prije ili kasnije nabasati ćete na aščinicu.
–Aš-šta?- Pitate se. Nećemo sad zadirati u semantiku. Ali ono što trebate uraditi, odmah, je zapisati ovu riječ, tako da kad prođete kraj neke aščinice, odmah i uđete u nju. To vam je vrsta jednog malog, tradicionalnog restorana koji služi klasičnu bosanskohercegovačku hranu. Pričaćete o njima i godinama poslije. Aščinice su jedan mikrokozam bosanske kuhinje, gdje se poslužuje hrana kvaliteta kojeg možete naći samo u naninoj (bakinoj) kuhinji.
Konobari će obično biti veoma brzi, i pretvarati se da su zauzeti. Ponekad će vas bez riječi natjerati da čekate dok ne ispuše cigaru. Možda će vam puhnuti dim u lice dok snažno artikulišu rukama. Pitaće vas šta želite prije nego vam donesu meni. I biće zbunjeni, čak uvrijeđeni, da ne znate odmah šta želite, mada je to prvi put da ste ih posjetili. Ali morate da igrate po njihovim pravilima. Vi ste u njihovom prostoru. Vi ste upadači. Vi ste došli, i sad oni odjednom moraju da rade.
Ali nećete im zamjeriti za uvredu. Sarajevo je poznato po svojoj nonšalantnosti prema turistima i poznatim osobama. Pariz? Njujork? Ma nisu ni blizu Sarajevu. Evo vam jednog trača koji možda jeste, a možda i nije istinit. Priča se po čaršiji da je Orlando Bloom došao na SFF jedne godine i duboko se razočarao jer ga niko nije prepoznao. Vjerovatno jesu, ali vjerovatnoća je velika da nikog nije bilo briga. E, to je prava demokratija. Svi ljudi su isti, bili veliki ili mali, u Sarajevu. Istina je u tome da vi ne prihvatate Sarajevo. Sarajevo prihvata vas. Ili ne. Tvrdoglavo je ovo mjesto. Ali je u istu ruku mjesto gdje se Bill Clinton osjećao dovoljno sigurnim da pobjegne od svojih tjelohranitelja i druži se sa studentarijom uz kafu. E, Sarajevo je takvo mjesto. Mjesto sa svojim ritmom, koje živi u svom vremenu.
Hajde da se vratimo u onu aščinicu u koju ste zalutali. Prva stvar koju trebate naručiti je Begova čorba. To je jedan klasični favorit koji nećete naći na meniju svog hotela (ili hostela). To je ništa manje ni više nego jedna pileća supica sa zaprškom ukrašena sa mnogo neobične bamije. Bamija se preradi prije dodavanja u supu, tako da je iz nje iscijeđen sok koji obično zna zasmetati. Ovakva, bamija će vam zauvijek ostati u sjećanju. Poželjećete se najesti ove supe. (Ostale slične čorbice na blogu uključuju i klasičnu minestrone supu, zatim gustu supicu od krompira, s tim da se i kupus može naći u sličnoj kategoriji.)
Čitavo jelo je transformisano sa dodatkom nekoliko kapljica limuna (ili više ako baš volite limun), koji podiže ukus na nivo jednog laganog napitka. Limun je odličan protulijek zapršci i sprječava Begovu od pretvaranja u običnu pileću čorbu koja nas asocira na zadnji put kad smo se prehladili. Zaista, ova supa je drugačija, i u kategoriji sama za sebe. Ako volite da vam je supa gušća, dodatak pavlake će vam omogućiti i tu dubinu okusa.
S Begovom, odjednom ćete shvatiti ove čudne ustanove. Oprostiti ćete konobarima koji su plaćeni premalo da bi ih bilo briga. Pustiti ćete ih da prvo ispuše svoju cigaru. Pustićete ih da budu ljudska bića. I neizbježno je to da će vas poslužiti. Možda će vas čak i pogledati sa manje prezira.
Sarajevo će se početi otkravljivati. I poželjećete da mu se dokažete. Pa ćete ga posjetiti opet i ponovo.

Tradicionalna Begova Čorba
- Prep Time: 10 mins
- Cook Time: 75 mins
- Total Time: 1 hour 25 mins
- Yield: 6 1x
- Category: Predjelo
Ingredients
- 20 grama bamije (1 niska)
- Sok od ½ limuna
- 2 litra vode
- 3 karabataka (2 bataka i 1 karabatak) oko 400 grama
- 2 mrkve (srednje veličine, isjeckane)
- 1 korijen celera (manji)
- 1 čajna kašika soli
- biber (po želji)
- 1 lovorov list
- 60 grama putera
- 2 supene kašike brašna
- 1 žumanjce
- 1 supene kašike pavlake
- 2 kafene kašike peršuna
Instructions
- Skinite bamiju sa niske, stavite u šerpu sa ½ litra vode, dodajte sok limuna i kuhajte 50 minuta na srednjoj temperaturi. Po potrebi možete dodati još vode.
- U veću šerpu stavite piletinu, izrezanu mrkvu, korijen celera, so, biber i lovorov list. Nalijte 1 ½ litar vode i kuhajte 1 sat.
- Izvadite piletinu, odstranite kožu, isitnite meso i vratite u šerpu. Dodajte bamiju koju ste prethodno proprali i procijedili. Prokuhajte čorbu 10 minuta.
- U manjoj tavici zagrijte puter, dodajte brašno i miješajte da dobijete svijetlu zapršku. Dodajte zapršku u čorbu.
- Umutite jaje i pavlaku i izlijte sadržaj u čorbu. Prokuhajte još 5 minuta.
- Poslužite sa limunom.
Notes
Napomena: Bamiju možete i kraće kuhati sa limunom i dodati u čorbu.
Extra recept!
Hvala Dzana!